0

اخبار روز

در ستایشِ مردی كه خدمت كرد و رفت – خبرگزاری کارون

آذر ۹, ۱۳۹۶ در ۱۰:۴۶ ب.ظ توسط

محمود فاضلی در روزنامه اعتماد نوشت: دو روز پس از پایان عمر مجلس پانزدهم و معلق ماندن قرارداد الحاقی نفت، و در ٨ مرداد ١٣٢٨ نخستین شماره باختر امروز با سر مقاله‌ای تحت عنوان «یا مرگ یا آزادی» منتشر شد و از همان آغاز به انتقاد شدید و گزنده از هیات حاکمه پرداخت
او در ١٩ آبان ١٣٣٣ با چشمان باز در برابر جلادان ایستاد. هشت گلوله از لوله‌های تفنگ چهار سرباز شلیک شد. فاطمی ٣٧ ساله که هنوز جوان‌ترین وزیر خارجه ایران در تاریخ است در کنار شهدای ٣٠ تیر در ابن بابویه به خاک سپرده شد. مصدق در رابطه با فاطمی می‌گوید: «ایشان شخصیت منحصر به فردی بود که من در ایران بعد از مشروطیت تا به حال چنین کسی را با چنین اطلاعاتی که این‌گونه در راه اعتلای ایران فداکاری کند ندیده بودم و از این جهت ایشان نزد من قابل احترام است.»

محمود فاضلی در روزنامه اعتماد نوشت: دو روز پس از پایان عمر مجلس پانزدهم و معلق ماندن قرارداد الحاقی نفت، و در ٨ مرداد ١٣٢٨ نخستین شماره باختر امروز با سر مقاله‌ای تحت عنوان «یا مرگ یا آزادی» منتشر شد و از همان آغاز به انتقاد شدید و گزنده از هیات حاکمه پرداخت. بیان حقایق، روزنامه باختر امروز را در صف اول مطبوعات ایران قرار داد.

روز ٧ مهر ماه ١٣٣٣ دکتر فاطمی را در حالی که از درد به خود می‌پیچید روی برانکارد به دادگاه نظامی منتقل کردند. حکم اعدام فاطمی صادر شد. تیمور بختیار فرماندار نظامی به همراه آزموده دادستان ارتش و عده‌ای دیگر به زندان می‌روند. آزموده از او خواست تا اگر تقاضایی دارد بگوید و فاطمی خواستار دیدار با خانواده و ملاقات با مصدق شد که آزموده با خشم به او گفت هنوز هم دست از سر این مرد بر نمی‌داری؟ و دکتر فاطمی تنها توانست چند لحظه‌ای با شایگان و رضوی خداحافظی کند. فاطمی، مصدق را وصی خود قرار داد.

به مصدق پیشنهاد اعلام جمهوری داد اما مصدق که می‌دید همه‌چیز با آرامش به نفع او خاتمه یافته، او را دعوت به آرامش و میانه‌روی کرد. در ٢٦ مرداد ١٣٣٢ پس از خروج شاه از ایران، فاطمی خواستار لغو نظام سلطنتی در ایران شد. به دنبال کودتای ٢٨ مرداد ١٣٣٢ فاطمی از مصدق خواست در بیانیه‌ای مردم را به کمک بخواهد اما هنگامی که نوار ضبط شده سخن مصدق را به رادیو رساند آنجا را در تصرف کودتاچیان دید و با زحمت به منزل مصدق بازگشت. فاطمی هفت ماه در مخفیگاه به سر برد و سرانجام دستگیر شد.

به دنبال تشکیل جبهه ملی، فاطمی در کنار دکتر مصدق قرار گرفت و روزنامه خود را ارگان جبهه ملی کرد. او مشاور نزدیک مصدق بود. بنا به شهادت صریح مصدق، ابتکار پیشنهاد ملی کردن نفت از سوی فاطمی بود. این پیشنهاد انفجاری عظیم در ایران و جهان آفرید.

اما پس از سال‌ها همکاری با مصدق و قبول پست وزارت امورخارجه ایران، در شب ٢٥ مرداد دکتر فاطمی که تازه به منزل آمده بود، با هجوم وحشیانه ماموران به منزلش روبرو شد و به گونه‌ای اهانت آمیز بازداشت شد. دکتر فاطمی پس از شکست کودتای اول و مراجعه به منزلش و اطلاع از بدرفتاری‌های شدید ماموران با همسر و فرزندش شدیدا خشمناک شد. در این هنگام از مصدق ‌خواست تا او را وزیر دفاع کند تا قاطعانه با دشمنان برخورد کند.

برچسب‌ها

پاسخ دهید